Tescilli Adana Kebabın Lezzet Sırları

  • AnaSayfa
  • Tescilli Adana Kebabın Lezzet Sırları

Tescilli Adana Kebabın Lezzet Sırları

Tescilli Adana kebabın lezzet sırları neler? Adana kebap en iyi şekilde nasıl yapılır? Malzemeleri, pişirme -ve servis konusundaki püf noktalar ve dahası… Adana’nın en köklü ve en ünlü kebap salonlarından biri olarak varlık gösteren Cihangir, bu benzersiz tat ile ilgili bilmek istediğiniz her şeye temas etti.

Tescilli Adana Kebabın Lezzet Sırları

Tüm Lezzet Sırlarıyla Tescilli Adana Kebap

Seyhan Nehri'nin hemen yanıbaşında konumlanan ve Toros Dağları'na sırtını dayamış olan Adana, zengin kültürünün bir sonucu olarak her damak tadına hitap eden geniş bir mutfağa sahip. Bağrında çeşitli medeniyetlere yer açan bu şehir, misafirperverliğinin meyvelerini yemek kültüründe de almış vaziyette.
İşte Adana kebabı bunun en güzel tezâhürlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. ‘İnsanoğlu susuz, Adanalılar kebapsız’ yaşayamaz sözü de bunu anlatmak için söylenmiş olmalı.
Bir Adanalı için gündelik hayatın en önemli parçalarından biri olan bu kebap, memleketten ayrı düşülünce ilk ve en çok özlenenler arasına giriyor. İnsanı düşündükçe acıktıran, acıktıkça düşündüren, gerçek Adanılıların cazibesini iyi bildiği bu lezzet neden böylesine seviliyor dersiniz?

Adana Kebabın Püf Noktaları

Adana kebap tarifi konusunda ustasından dinlemeye ne dersiniz? Adana kebap dünyaca bilenen lezzet olup, dünyanın dört bir tarafında yapılmaktadır. Ancak bu lezzetin asıl tadını Adana'da alacağınızdan emin olabilirsiniz. Adana kebap salonumuza dünyanın birçok ülkesinden gelen Türk gurbetçiler ve yabancı turistlerin bu şekilde söylediğinden emin olabilirsiniz.

1. Etler sinirlerinden arındırıldıktan sonra –acelesi yoksa- 1-24 saat arası bir süre bekletilebilir.
2. Bu işlemin ardından kuzu eti zırh diye tabir ettiğimiz özel bir bıçak ile elde kıyılır. Bunun elde yapılması, makine tercih edilmemesi lezzetinin daha iyi olması açısından önem taşır.
3. Etler zırh yardımı ile çekilir.
4. Etin zarlarından ve sinirlerinden temizlenmesi lâzımdır.
5. Kıvama gelen etin şişe takılarak buzdolabında minimum 3 saat bekletilmesi tavsiye edilir. Bu esnada şişler açığa konmamalıdır. O yüzden şişlerin her birini streç filme sarmak uygun olacaktır.
6. Kuzu kuyruk yağı  ve pul biber de Adana kebabının olmazsa olmazıdır. Karabiber koyulmaz. Biber salçası kebabın tadında ve renginde değişikliğe yol açar.
7. Diğer taraftan Adana kebabı doğru ekstralarla servis etmek önemlidir. Bunun için en çok tercih edilenler arasında; tablacı salatası, ezme, maydanozlu ve sumaklı soğan salatası, çoban salata, közde biber ve domates bulunur. Bazıları ise Adana kebap ile birlikte cacık veya yoğurt tüketir.
8. Adana kebabın yanında beyaz ekmek olmaz. Tırnak pide ile birlikte yenir.
9. Dürümün içerisine ise marul yerine maydanoz konur.
10. İçecek olarak ise Adana kebabın yanına şalgam veya ayran çok yakışır.

Neden Adana Kebap?

Dilerseniz Adana kebabının püf noktaları konusunu açıklığa kavuşturduktan sonra mevzûya bir de farklı açıdan –biraz gerçekçi, biraz mizahi bir bakış açısıyla- yaklaşalım:
1. Her şeyden önce Adana kebap tabakta estetik bir duruşa sahiptir. Ondandır ki sipariş geldiğinde hemen yumulmamak, güzelliğiyle nasıl arz-ı endâm ettiğini biraz izlemek gerekir. 😊
2. Sonra… Kokusu bile doyurmaya yeter.
3. Tescilli Adana kebap lezzet sırları ile rakipsizdir. (En azından bir Adana yerlisine göre öyle. Bu konu tartışmaya kapalıdır.) 😊
4. Mezeler ve salatalar ile birlikte harika bir koalisyon oluştururlar. Hele ezme ve şalgam yok mu; onlar Adana kebap ile ikiz kardeştir. Ayrılmaları teklif dahi edilemez. Gerçi köpüklü mü köpüklü enfes ayranı da yabana atmamak gerekir.
5. Bu kebap o kebap değil! Yanında patates kızartması, mayonez-ketçap, bulgur pilavı ve kebapla alâkasız bilumum şeyler olmaz. 😊
6. Son olarak; Adana kebabı öyle muhteşem bir tattır ki, sakinleştirici olduğuna ve istisnasız her Adanalı’nın sinirini saniyeler içinde yatıştırdığına dair söylentiler vardır. (!)😊
Bunlar işin ‘esprisi’ ama Cihangir’de sizi ‘gerçek’ bir lezzet bekliyor! Az evvel anlattığımız Tescilli Adana kebabın lezzet sırları Cihangir Kebap Kaburga tarafından özen ve özveriyle uygulanıyor.
Elinin lezzetini Adana ve kebap sevgisine katarak kusursuz tatlar ortaya çıkaran Cihangir Kebap Salonu, bunu yaparken müşteri memnuniyetini ilk öncelik kabul ediyor. O zaman siz de bu ayrıcalığı kendinize ve sevdiklerinize yaşatmakta gecikmeyin!