Adana Yöresel Yemekleri

Adana Yöresel Yemekleri

Adana yöresel yemekleri değişik damak tatlarına hitap etmeyi başararak geniş bir yelpazede çeşitlilik gösteriyor. Bunlar içinde en çok bilinenlerinden biri olarak Adana kebabını ve Fellah köftesini göstermek mümkün. Adana'nın yöresel yemekleri sadece Türkiye'de ünlü değildir. Adana yöresel yemekleri dünyaca ün kazanmıştır. Adana'ya ait yöresel yemekler arasında en meşhur olanı Adana Kebaptır. Yüzyıllardan bu yana göç almayı sürdüren Adana, köklü tarih ve kültürünün bir sonucu olarak rengârenk bir mutfağa sahip. En eski yerleşim noktalarından biri olduğu bilinen bu şehir; nice medeniyetlere bağrında yer açmış, ocağında sayısız farklı yemeği kaynatmış bir yer. O halde gelin, Adana yöresel yemekleri ile bu şehrin başka bir yüzünü keşfedelim. Adana yöresel yemekleri nerede yenir? Cihangir kebap menüsü Adananın yöresel yemeklerini içermektedir.

Adana Yöresel Yemekleri

Adana'nın Yöresel Yemekleri Nelerdir?

Adana yöresel yemeklerin başını Adana Kebap çekmektedir ve dünyaca ün kazanmıştır.

1.Adana Kebap:

Şüphesiz ki Adana yöresel yemekleri içinde en meşhuru budur. ‘Zırh’ olarak isimlendirilen özel bir bıçakla kıyılmış kuzu etinden yapılır. Kebabın lezzeti kuzu kuyruk yağı ile bir üst noktaya taşınır.
Bol yeşillik ve genelde ayran ya da şalgam ile servis edilen Adana kebap çeşitli salata ve mezelerle de harika bir uyum sergiler.

2.Adana Çorbaları:

Şehrin mutfak kültüründe nâdide parçalardan biri olarak gösterilen bu çorbalar şifalı içeriği ve leziz tadıyla sofraların gözbebeğidir. Adana yöresel lezzetleri içinde yer tutan çorbalardan başlıcaları ise şunlardır:
1. Dul avrat çorbası,
2. Tirşik çorbası,
3. Analı-kızlı (Köftelidir.),
4. Yüksük çorbası,
5. Para para çorbası,
6. Ispanak başı çorbası.
3. Adana Lahmacun: Antep ve Urfa lahmacunlarına kıyasla küçüktür. Ancak fındık lahmacuna nazaran biraz daha büyük olduğu söylenebilir. Hamuruna dolgun yapısıyla dikkat çeken Adana lahmacun bol malzemesi sayesinde yedikçe yedirtir.

4. Mumbar:

En sevilen Adana yöresel yemekleri içinde gördüğümüz bu dolma, koyun kalın bağırsağının iç harçla doldurulmasından elde edilir. Bilhassa kış mevsiminde tüketimi yaygındır.

5. Analı kızlı:

Az evvel yukarıda kendisinden söz ettiğimiz bu çorba, kıyma ve bulgur ile hazırlanan köftelerden yapılır. Bunların kimisi ufak-tefek, kimisi biraz daha irice olur.
Tokat, Gaziantep, Kayseri, Çorum, Hatay illerimizin de sahiplendiği bu çorbanın anavatanı Adana’dır.

6. Bici bici:

Kalıp biçiminde kesilmiş nişasta muhallebisi ile gül şerbetinden oluşan bir tatlıdır. Zenginleştirmek için pudra şekeri ve rendelenmiş buz kullanılır.

7. Misis ayranı:

Krema kıvamında bir ayran olarak karşımıza çıkar. İçimi çok yumuşaktır. Bu leziz Adana yemeklerinin yanına en iyi gidecek, lıkır lıkır içtikçe ferahlayacağınız bu içeceğe bayılacağınız garanti!

8. Sarı burma:

Baklavaya göre daha yumuşak ve kıtır bir tatlı olup, büzgü şeklinde yapılır. Oturtma ile benzerlik gösterir.

9. Aşlama:

Gazlı içeceklere meydan okuyan has Adana şırasıdır. Meyan kökünden hazırlanır.

Sonuç: Adana Yöresel Yemekleri Hakkında Genel Değerlendirme

Adana’da yemek yemek başlı başına bir kültürdür. Türk yemek kültürünün mühim bir bölümünü meydana getiren Adana mutfağı, kökleşmiş bir yapıya sahiptir.
Asırlardır envanterine birçok lezzeti sığdırmayı başaran, âdeta bir zaman tüneli gibi geçmiş ile bugünü aynı paydada birleştiren Adana, her lezzetiyle eşsiz bir deneyim yaşatır. Ev hanımları, lokantacılar, aşçılar, köşebaşı kebapçılar, ciğerciler ve seyyar satıcılar tarafındanelden ele, dilden dile aktarılan bu lezzetlerin hepsi ayrı hikâyelerin kahramanıdır.
Mumbar, kelle paça- çürük, kısır, içli köfte, muammara, vardabit, babagannuş, aşlama, buz gibi bici bici… Daha sayamadığımız onlarca lezzetiyle Adana mutfağı tam anlamıyla bir lezzet cümbüşüdür.

Adana Yöresel Yemekleri Nerede Yenir?

Adana yöresel yemekleri nerede yenir? Şehrin eşsiz lezzetlerini herkese kusursuz kalite ile ulaştırmayı ilke edinen Cihangir Kebap Salonu, geleneksel tatları modern sunumuyla bir araya getirir. Adana yöresel yemekleri arayışına mükemmel bir çözüm olarak tercih edilen Cihangir Kebap ve Kaburgacı, damak zevkinize yaraşır ürünleri ve bütçe dostu fiyatlarıyla ilk adresiniz olmaya hazırdır.